Bratislava
2021 - 2023 • realizácia
foto​​​​​​​: Lenka Némethová

Požiadavka minimálnych stavebných zásahov je pri návrhu často vnímaná ako obmedzenie. V prípade bytu z davu a vinohradov vytŕčajúcej bratislavskej novostavby však vytvárať, ešte čerstvý, stavebný odpad nebolo nevyhnutné. 

Racionálna dispozícia dennej zóny s možnosťou vytvorenia kuchyne s ostrovom, jedálne a vzdušnej obývačky sa v súčasnej ponuke rezidenčných projektov nevidí často. Dojem z dlhšej chodby eliminuje zrkadlový obklad pri vstupe, ktorý ju spolu so vstupným priestorom opticky rozširuje a v odrazoch komunikuje priestorové nadväznosti.

Os chodby plynúca naprieč celou dĺžkou bytu pretína mierne preusporiadanú dennú zónu, v ktorej rohovú kuchyňu nahradila nika s ostrovom, funkčne prepájajúcim priestor. Centrálne umiestnená pohovka tvorí rôzne mikrosvety. Čitateľský naproti knižnici, výhľadový ku Karpatom, no súčasne otvorene komunikuje so spoločenskou zónou. 

Plátno skryté za závesmi naznačuje, že technické vybavenie bytu je až druhou vrstvou návrhu. Náznakové zaoblenia spolu s materiálovou a farebnou paletou reflektujú záľubu mladého páru v cestovaní, udávajúc tón uvoľnenej atmosféry bytu.
Back to Top